Slime Hamuru Sağlığa Zararlı mı?
İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkemizde de çocuklar arasında oldukça yaygın olan slime hamuru içinde tehlikeli seviyelerde kısırlığa yol açan kimyasal içerdiğini ortaya koydu.

Tüketici topluluğu “Which?” için yapılan araştırma kapsamında 11 farklı slime hamuru araştırıldı ve incelemeye alındı. Sekiz üründeki boron maddesinin seviyesinin izin verilen miktarın üzerinde olduğu belirlendi. Tahlillerde bu ürünlerden birindeki boron maddesi seviyesinin Avrupa Birliği’nin izin verdiği oranın yaklaşık dört kat üzerinde olduğu sonucuna ulaşıldı.

Which? derneği, aileleri slime oyun hamuruna dikkatli yaklaşmaya ve hükümeti bu konuda önlemler almaya çağırdı.

Örgüt, evde yapılan slime oyun hamurunda kullanılan malzemelerin de kontakt lens solüsyonlarında kullanılan ve boron maddesinden oluşan boraks içerdiğine dikkat çekti.

Tahriş, kusma, ishal, kramp ve kısırlığa yol açabiliyor

Slime hamuru, dünya genelinde 2017’de popüler olmuştu. Instagram ve YouTube kanallarında slime hamuru yapımıyla ilgili milyonlarca fotoğraf ve video ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Avrupa Komisyonu’na göre, oyun hamuruna yapışkanlık özelliği vermek için ilave edilen boron maddesinin fazlası, tahriş, ishal, kusma, kramp ve kısırlığa yol açtığı gibi aynı zamanda anne karnındaki bebeklere de zarar veriyor.

Avrupa Birliği’nde, bu tür slime oyun hamuru ürünlerinde bir kilo başına en fazla 300 miligrama kadar borona izin veriliyor.

kaynak: BBC / Which?
Okunma: 2677

One thought on “Slime Hamuru Sağlığa Zararlı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir