Sıtma ve Kan Bağışı


Sıtma, hastalık yapıcı bir grup parazit olan Plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekleriyle insanlara bulaşmasıyla yayılan ateşli bir hastalıktır. Dünyada özellikle tropikal bölgeler olmak üzere ılıman ve yağışlı bölgelerde sıklıkla rastlanır.

Sıtma Nasıl Bulaşır?

Sıtma sivrisineklerin ısırması sonucu bulaştığı gibi aynı zamanda kan nakilleri ile de bulaşabilir.

Sıtma Belirtileri Nelerdir?

Sıtmanın özelliği, belirtilerin nöbetler halinde gelmesidir. Nöbet başlamadan birkaç gün önce halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, sırt ve bacak ağrıları olur. Nöbet şiddetli titremeyle yükselen ateş ile başlar, terlemeyle sona erer. Fakat ateşsiz vakalar da olabilir. Uzun süren durumlarda karaciğer ve dalak büyür, sarılık ve kansızlık gelişebilir.

Malarya kan nakli ile bulaşabildiğinden, yaygın olan bölgeye ziyaret sırasında ya da sonrasında titreme ve yüksek ateşle giden bir hastalık geçirmişseniz kan bağışı için başvurduğunuzda bu durumu mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi’ne göre malaryanın yaygın olduğu yerlerde 6 aydan daha az bir süre bulunmuş kan bağışçısı, bölgeden dönüşünü takip eden 6 ay boyunca kan bağışında bulunamaz.

Yaygın olan yerlerde 6 ay ya da daha fazla kalmış kan bağışçısı, bölgeden dönüşünü takip eden 3 yıl boyunca kan bağışında bulunamaz.

Malarya hastalığına yakalanmış kişiler tedavinin bitimi ve tüm semptomların kaybolduğu tam iyileşmeyi takip eden 3 yıl boyunca kan bağışında bulunamaz.

Kan bağışı hakkında dikkat etmeniz gereken diğer konular için tıklayın.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Kızılay
Okunma: 1613

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir