Omuz Ağrısı Neden Olur?
Omuz ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz insan vücudunun en hareketli eklemidir. Ancak bu geniş hareket açıklığı nedeniyle stabil olmayan bir eklemdir. Omuzun stabilitesi eklem yüzlerinin uyumundan çok çevredeki kas ve bağlar tarafından sağlanır. Omuz problemlerinin önemli kısmı bu yumuşak dokuların bütünlüğünün bozulmasından kaynaklanırken bir kısmı da kemik yapıyla ilgili yıpranmalar nedeniyle olur.

Tendinit: Omuzun çevresindeki tendonların (kas kirişleri) nin inflamasyonu (Mikrobik olmayan iltihabıdır). Çoğunlukla zorlanma sonucu olur. Tendonlarda yırtılma da meydana gelebilir.

Bursit: Omuz çevresindeki yastıkçıkların inflamasyonudur.

Sıkışma sendrumu: Omuz çevresindeki tendonların kemik doku arasında sıkışmasıdır. Tendinit ya da kemik yapıdaki değişiklikler sonucu olur.

Osteoartroz (kireçlenme): Eklemin yıpranması ve yapısının bozulmasıdır.

Donuk omuz: Omuz hareketlerinin her yöne kısıtlanmasıdır. Omuz çevresi yumuşak dokuların inflamasyonu sonucu ya da uzun süre hareketsizliğe bağlı oluşabilir.

Romatizmal hastalıklar: Ankilozan spondilit, Romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar omuz eklemini etkileyebilir.

Yansıyan ağrılar: Çevre eklemlerinden (boyun, sırt) kaynaklanan ağrılar omuza yansıyabileceği gibi, safra kesesi, pankreas, kalp gibi organların bozukluklarında da ağrı omuzda hissedilebilir.

Omuz ağrısına nasıl tanı konur?

Omuz ağrısı yapan sebepleri ayırt etmede çoğunlukla hastanın öyküsü ve doktorun muayenesi yeterli olur. Gerekirse doktorunuz sizden röntgen, MR ya da US gibi ek tetkik isteyebilir.

Omuz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ağrıya neden olan hastalığa göre değişmekle birlikte temel tedavi prensipleri; omuzu zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, ağrı kesiciler, antiromatizmal ilaçlar, egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıdır. Eklem içine kortizon enjeksiyonu da gerektiği durumlarda uygulanabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler:
Omuz ağrısının en önemli nedeni günlük yaşamda ve mesleksel aktivitelerde omzun fazla zorlanmasıdır. Özellikle yaşla birlikte tendonlarda zayıflama olabileceğinden yaşlı kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

kaynak: "Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon" - Beyazova M, Kutsal
Okunma: 1854

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir