Okullarda Grip Salgını ve Soğuk Algınlığı


Okulların yeni açıldığı ve havaların soğuduğu bu dönemde okullarda grip salgını ve soğuk algınlığı oranlarında artışlar gözleniyor. Peki çocuğunuzun okulda grip virüsü kapmaması ve soğuk algınlığına yakalanmaması için nelere dikkat etmelisiniz?

Okullar virüslerin yayılması için mükemmel birer ortamdır. Bunun nedeni içinde birbirine yakın çok sayıda insanın bulunduğu sıcak ve kapalı mekanlar olmalarıdır. En yaygın görülen virüsler grip ve soğuk algınlığına yol açanlar olmakla birlikte, daha başka pek çok virüs vardır. Çocuğunuz okul çağına gelene kadar kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi bazı hastalıklara karşı aşılanmış olacaktır ancak halen suçiçeği veya enfeksiyöz mononükleoz gibi hastalıklara yakalanma ihtimali vardır.

Soğuk Algınlığı

Yüzlerce soğuk algınlığı virüsü olduğundan, çocukların birbiri ardına soğuk algınlığına yakalanması mümkündür. Soğuk algınlığı özellikle insanların iç mekanlarda daha fazla zaman harcadığı kış aylarında yaygındır. Bunun nedeni soğuk algınlığı virüslerinin sıcak, kapalı mekanlarda daha kolay yayılmasıdır. Ayrıca merkezi ısıtma da burnunun içini kaplayan ve virüslere karşı önemli bir savunma kalkanı gören burun sıvısını kurutur.

Soğuk algınlığı öksürük, hapşırma ve konuşma yoluyla bir kişiden bir başkasına geçer. İçinde virüs bulunan minik hava zerrelerini solursanız enfeksiyon size de bulaşabilir. Soğuk algınlığı enfekte olmuş kişinin kapı kolu ve telefon gibi nesnelere dokunmasıyla da bulaşır.

Soğuk algınlığı belirtileri arasında tıkalı veya akan burun, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş ve bitkinlik sayılabilir ve bu belirtiler genellikle 2-14 gün sürer. Belirtileriniz başlamadan bir gün önce ve geçtikten sonraki dört güne kadar enfekte haldesinizdir.

Çocuğunuzun vücudu normalde tıbbi tedavi olmadan soğuk algınlığını atlatacaktır ancak bol sıvı almasını sağlamanız gerekir. Parasetamol bir ağrı kesicidir ve ateşin düşürülmesine de yardımcı olur. Küçük çocuklar için sıvı halde de bulunur.

Okullarda Grip

Gribe influenza virüsü neden olur. Hastalık enfekte olmuş kişiyle veya bu kişinin dokunduğu eşyalara temas etmekle ya da öksürük ve hapşırıkla yaydıkları virüslü zerreciklerden bulaşır.

Grip yüksek ateşe (38.3°C veya 101.0°F), titremelere, baş ağrısına, iştah kaybına, öksürük ve bitkinliğe neden olabilir. Grip olan çocuklarda hastalığa kusma ve ishal de eşlik edebilir.

Gribin kesin bir ilacı olmadığından çocuğunuzdaki belirtilerin tedavi edilmesi gerekir. Bol bol dinlenmeleri ve dehidrasyona uğramamak için bol sıvı almaları gerekir. Parasetamol ateşi düşürmek için kullanılabilir ve aynı zamanda ağrı kesici görevi de görür. 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir. Dekonjestanlar burun ve boğazdaki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Bilgi almak için eczacınıza danışmanız gerekir.

Gripten Korunma

Çocuğunuzu soğuk algınlığı ve gripten tamamen korumanız mümkün değildir ancak virüs alma ihtimallerini azaltabilirsiniz.

Çocuğunuzun düzenli olarak ellerini yıkadığından emin olun. Bu sayede enfekte olmuş birisinin dokunduğu bir eşyadan virüs kapmasını engellemiş olursunuz. Arkadaşlarından biri soğuk algınlığı veya grip olmuşsa, iyileşene kadar yakın şekilde oyun oynamamalarını sağlayın.

Çocuğunuz sık hastalanıyorsa, vücutları soğuk algınlığı ve grip virüsü kapmaya daha yatkındır. Çocuğunuzun yeterince uyuduğundan ve bol meyve sebze içeren dengeli bir beslenme tarzı benimsediğinden emin olun. Okula gitmeden önce yapılacak güçlü bir kahvaltı çok önemlidir.

Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalanmışsa, öksürdüğü veya hapşırdığı sırada ağzını kapatmasını ve kullandığı mendilleri derhal çöpe atmasını öğretin. Bu sayede grip veya soğuk algınlıklarını başkalarına bulaştırma riski azalmış olur.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: HMSO
Okunma: 1134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir