Koroner Arter Hastalığı ve Kalp Krizi Hakkında
Kalbin kendisini besleyen damarlara “koroner arter (atardamar)” adı verilmektedir. Koroner arter hastalığı (KAH) (kalp krizi), koroner arterlerde daralma veya tıkanma sonucunda kan akımının kısmi veya tam olarak kesilmesi ile ortaya çıkan hastalıklardır.

Koroner arter hastalığı tanısında EKG, kan testleri, efor testi, ekokardiyografi, nükleer kardiyolojik incelemeler ve çok kesitli tomografi gibi çeşitli testler kullanılabilir. Ancak koroner arterlerin yapısını en iyi gösteren tanı yöntemi koroner anjiyografidir. Fizik muayene ve diğer testlerden elde edilen veriler sonucunda doktorunuz kesin tanı ve tedavi amacıyla koroner anjiyografi çektirmenizi tavsiye edebilir.

Bu işlem röntgen cihazı ve monitörlerle özel olarak donatılmış bir kateter laboratuvarında lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Doktorunuz koroner anjiyografi sonucunda koroner arterlerinizi görüntüleyip sizin için en uygun tedavi yöntemine karar verir.

Kalp krizi ise koroner arterlerin aniden tıkanması ile kalp kasının kanlanamaması ve kalp kasında ölü doku oluşması durumudur. Kalp krizi geliştiğinde hızlı ve erken müdahale etmek hayati önem taşır. Çünkü kalp kasının yeniden kanlandırılması ne kadar çabuk sağlanırsa, oluşabilecek hasar da o kadar az olacaktır. Bu nedenle göğüs bölgesinden başlayıp, kollara, omuzlara, boyna, çeneye ya da üst karın bölgesine yayılan sıkıştırıcı, baskı yapıcı tarzda ağrı oluştuğunda hemen 112 acil yardım aranmalıdır.

Hastaneye başvuran hastalarda tıkanan damarın yeniden açılması için koroner anjiyografi yapılarak perkütan koroner girişim (PKG) ya da koroner arterlerdeki pıhtıyı eritmek için ilaç tedavisi (fibrinolitik tedavi) uygulanır.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Türk Kardiyoloji Derneği
Okunma: 1273

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir