Kahvenin Faydaları ve Zararları
Bilim adamları dünyanın sudan sonra en çok tüketilen içeceklerinden kahvenin faydaları ve zararları için senelerdir araştırmalar yapıyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalar, düzenli olarak kahve içmenin sağlığa yararlı olduğunu gösteren sonuçlar ortaya koydu. Peki kafeinli ya da kafeinsiz, kahvenin sağlığa etkileri hakkında neler biliniyor? İşte kahvenin faydaları ve zararları hakkında kısaca bilmeniz gerekenler.

Kahvenin Faydaları

Günde 3 fincan kahve tüketimi Parkinson, Alzheimer, kalp damar hastalıkları, felç, bunama, tip 2 diyabet, karaciğer kanseri gibi hastalıkların riskini azaltacak şekilde etki edebiliyor. Kafein kan dolaşımı üzerinden beyne geçerek norepinefrin ve dopamin salgısını yükseltiyor. Merkezi sinir sistemine etki ederek kişiyi ortalama 15 dakika ile 6 saat arası süren bir uyarı haline geçiriyor. Bu da kişinin kolay anlama yeteneğini artırarak daha aktif ve enerjik olmasını sağlayabiliyor. Kafein zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu da artırıyor. Antioksidan yönünden zengin olan kahve aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını önlüyor.

Kahve depresyonu da engelliyor. Kafein almak endişe seviyesini düşürürken hormonlar aracılığıyla mutluluk hissini yükseltiyor.

Spordan önce içilen kahve yağ yakımını artırıyor. Kafein adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakılmasını sağlıyor.

Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nun ortaya koyduğu bir çalışmada en ağır kahve bağımlılarının dahi ölüm riskinin, kahve içmeyenlere göre daha düşük olduğu açıklandı.

Kahvenin Zararları

Kahvenin aşırı sinir ve mide ekşimesi gibi hoş olmayan bazı yan etkileri de mevcut. Buna ek olarak, kahvenin uyarıcı özelliğinden dolayı uyku problemi yaşayanlar için kahve tüketmek çok da mantıklı değil. Ayrıca hamilelik sırasında aşırı kahve tüketimi (3-4 bardak) düşük yapma ya da erken doğuma sebebiyet verebilir.

Günde Kaç Bardak Kahve Sağlığa Faydalı?

Araştırmacılar normal insanlar için günde 3-4 fincan kahve tüketmenin sağlık için faydalı olduğunu söylüyor. Günde 4 fincandan fazla kahve içen bazı kişilerde migren, baş ağrısı, huzursuzluk, çarpıntı, sinir ve uykusuzluk gibi yan etkiler görülebiliyor. Uzmanlar hamilelerin günde 200 miligram’dan fazla kafein almalarını tavsiye etmiyor.

Kahvenin Uyarıcı Etkisi Neden Kişiye Göre Değişiklik Gösteriyor?

Kafein ağırlıklı olarak karaciğer tarafından emiliyor. Metabolizma işleminde aktif rol alan bir enzim mevcut ve bu enzimdeki herhangi bir genetik varyasyon metabolizma hızını da etkileyebiliyor. Buna ek olarak ne kadar fazla kahve içilirse vücudun kahveye olan toleransı da o kadar yükseliyor.

Hangi Yiyecek/İçecekte Ne Kadar Kafein Var?

Bitkilerden elde edilen kafein, en çok kahve çekirdekleri, çay, meşrubat, kakao ve çikolatada bulunuyor. Uzmanlar kahvenin faydaları ve zararları konusunda bir yetişkin için günlük kafein alımının 4 yüz milligrama kadar sağlıklı olduğunu ifade ediyor.

Bir fincan filtre kahve: 140 miligram (mg)

Bir fincan hazır kahve: 100 mg

Bir fincan çay: 75 mg

Bir kutu kola: 40 mg

Bir kalıp sade çikolata: 25 mg’dan daha az

Bir kalıp sütlü çikolata: 10 mg’dan daha az

kaynak: Euronews
Okunma: 1380

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir