Hipertansiyonda Beslenme Önerileri
Hipertansiyon hastaları yeme ve içme konusunda bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Hipertansiyonda beslenme önerileri ile ilgili bir kaç tavsiyeyi bu sayfada paylaşıyoruz.

Öncelikle Hipertansiyon Nedir?

Kan basıncının normal değerlerden yüksek olmasıdır. Bunu da şöyle açıklayabiliriz;
Sistolik kan basıncının 140 mmHg ve diastolik kan basıncının 90 mmHg ve altında olması normal,
Sistolik kan basıncının 141-159 mmHg ve diastolik kan basıncının 91-94 mmHg olması sınırda veya hafif yüksek tansiyon,
Sistolik kan basıncının 160 mmHg ve diastolik kan basıncının 95 mmHg veya üstünde olması hipertansiyon olarak değerlendirilir.

Peki Hipertansiyonu Önlemek için Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

* Beden ağırlığının arzu edilen sınırın üzerinde olmaması gerekir. Ailede hipertansiyon öyküsü olanların BKĠ : 20-25 arasında olmalıdır. BKİ şöyle hesaplanabilir. BKĠ = Ağırlık (kg) / Boyun karesi(metre). Bu da Diyet Uzmanı tarafından hazırlanan düşük kalorili, dengeli, yeterli diyet ve düzenli
fiziksel egzersiz ile sağlanabilir.

* Günlük tuz tüketimi 4-6 g ( yaklaşık 2 çay kaşığı) kadar olmalıdır. Yemeklerimizi tuzsuz, ekmeğimizi de az tuzlu ve kepekli olarak tüketmemiz yeterlidir. Yemeklerde potasyumdan zengin maydanoz, kekik, nane, dereotu, limon suyu, soğan gibi tat vericilerin kullanımı hem yemekte tuzun eksikliğini bir ölçüde giderir hem de tansiyonu ayarlar.

* Diyette doymuş yağ asitlerini çok içeren tereyağı, sadeyağı, iç yağı ve katı margarin kullanılmamalıdır. Daha çok zeytinyağı, ayçiçekyağı, fındık yağı ve mısırözü yağı kullanılmalıdır.

* Salam, sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünleri, hazır gıdalar ( hazır çorbalar, soslar, ketçap, mayonez ), zeytin ( diyet veya normal), salamura yiyecekler ve turşular tüketilmemelidir.

* Eğer alkol tüketimi varsa; günlük alımı 28 gramla sınırlandırılmalıdır. Bu da 60 cc rakı, viski gibi sert içki veya 200 cc şarap veya 500-700 cc biraya eşdeğerdir.

Son olarak; bütün hastalarda olduğu gibi egzersiz yapmak hastalığın kontrolünde öneli katkı sağlar.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 1638

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir