Hangi Meyve Hangi Mevsimde Tazedir?
Hangi meyve hangi mevsimde yenmeli sorusuna cevap vermeden önce genel olarak meyve sebze tüketimi hakkında çeşitli bilgiler verelim. Günümüzde süpermarketlerde tüm sebze ve meyve türleri tüm yıl boyunca temin edilebilmektedir. Bir ürün burada yetişmiyorsa, o zaman ithal edilmekte ve çoğunlukla çok uzaklardan getirilmektedir. Hatta bölgede yetişen meyve ve sebzeler taze olarak bulunsa da, süpermarket reyonlarında başka yörelerden veya uzak ülkelerden getirilen sebze ve meyveler de ek olarak yer bulmaktadır. Satın aldığınız sebze ve meyvelerin hangi ülkelerden geldiğini kontrol etmek ve yöresel ürünleri tercih etmek faydalı olacaktır.

Yöresel sebze ve meyveler şu yönlerden avantajlıdır:

* Uzun nakliyat mesafesi söz konusu olmadığından tartışılmaz biçimde daha tazedir,
* Olgunlaştıktan sonra toplandığından daha lezzetli ve vitamin/mineral açısından daha zengindir,
* Uzak ülkelerden getirilen ürünlere göre daha az koruyucu ilaç kullanıldığından düşük zararlı madde oranı içerir,
* Üretim sezonunda yüksek miktarda arzdan dolayı düşük fiyatlıdır.

Açık arazide yetişen yöresel sebze ve meyveler bilhassa sağlıklı ve lezzetlidir, çünkü sebze ve meyveler tam lezzetlerine ulaşmak için gerekli hava ve güneşe kavuşurlar. Bunun yanı sıra seralardan elde edilen ürünlere göre daha düşük miktarda nitrat içerirler. En sağlıklısı organik sebze ve meyvelerdir. Genel olarak daha düşük miktarda nitrat içerir ve pestisit artıkları barındırmazlar.

Yöresel sebze ve meyveleri tüketmek iklimin korunmasına katkı sağlar

Yöresel meyve ve sebzelerde uzun nakliyat mesafeleri söz konusu değildir. Nakliyat enerji maliyetine yol açar ve iklim üzerinde yük oluşturur, bilhassa taşıma uçak yoluyla yapılıyorsa. En uygun olanı açık arazide yetişmiş taze yöresel ürünlerdir. Ürünlerin üzerini kapatan folyo tünellerden oluşan ısıtılmamış seralar da iklim üzerinde düşük etkiye sahiptirler. Depolanan mamüller de genel olarak uzak mesafeden getirilen ürünlere nazaran iklim dostudur. Bununla beraber depolanma süresi uzadıkça bu denge bozulmaktadır. Isıtmalı seralarda yetiştirilen sebze ve meyveler, özellikle dışarıdaki sıcaklıkların düşük olması halinde iklim açısından kötü bir bilanço sunmaktadırlar.

Ürün mevsimleri takvimi taze sağlıklı ve iklim dostu ürünler bulmanızda yardımcı olur

Sayfanın aşağısında yer alan liste, hangi meyve ve sebzelerin mevsimi olduğunu, hangilerinin depodan, hangilerinin seralardan geldiğini göstermektedir. Farklı tatlar için portakal, nar, incir, hurma veya kayısı gibi meyveler tüketmek isterseniz, bunlardan uzak mesafelerden getirilenlerdense Akdeniz ülkelerinden gelenleri tercih etmenizi öneririz.

Sağlıklı ve iklim dostu bir beslenme için tavsiyeler

* Yöresel gıda maddelerini daha fazla satın alın,
* Yerel sebze ve meyvelerin sezonlarına daha fazla dikkat edin,
* Açık arazide yetişmiş meyve ve sebzeleri tercih edin,
* Organik gıda maddelerine daha fazla yönelin,
* Daha fazla sebze, daha az et ve yan ürünlerini tüketin,
* Egzotik meyveleri „adil ticaret“ (fairer Handel) yapan işletmelerden alın,
* Daha sık taze ve işlenmemiş ürünlerle yemek pişirin,
* Arabanızı daha sık park yerinde bırakın ve alışverişe yürüyerek, bisikletle ya da toplu taşıma araçlarıyla gidin,
* Gıda maddelerinin çöpe atılmasının önüne geçmek için olabildiğinde az şey satın alın.

Aşağıdaki renkli kutucuklar, Almanya´da yetiştirilen sebze ve meyvelerin hangi aylarda tüketiciye ulaştığını göstermektedir. Renkler şu anlamlara gelmektedir:

Yeşil renk: Topraktan taze toplanmış ürünler (En taze)
Sarı renk: Kapsamlı soğutmaya gerek olmaksızın depolanmış ürünler, koruyucu seralarda yetiştirilmiş ürünler (Ör. Tünel tipi seralar) (Orta taze)
Kırmızı renk: Isıtmalı seralarda yetiştirilmiş veya kapsamlı soğutmaya ihtiyaç gösteren depolanmış ürünler (Az taze)

tabloya tıklayarak yüksek kalite versiyonunu açıp telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilir, ya da A4 boyutunda bastırabilirsiniz…

 

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: ECOLOG
Okunma: 8987

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir