Göz Sağlığı ile İlgili 10 Kısa Bilgi

göz sağlığı


Günlük hayatınızda çok sık karşılaştığınız durumlarda göz sağlığı ile ilgili olarak bilmeniz gereken 10 kısa bilgiyi sizler için topladık:

  1. Bebeğinizi hiçbir şikayeti olmasa bile ilk muayenesini 1 yaşında yaptırın. Çünkü bu muayene bebeği göz tembelliğinden korur.
  2. Çok uzun saatler oynanan bilgisayar oyunları gözde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk yapabilir. Ayrıca uzak görme kusuru oluşmasını tetikleyebilir, dikkat edin.
  3. Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı olması, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma, odaklanma problemleri göz hastalıkları belirtisidir, ciddiye alın.
  4. Şeker hastasıysanız ve sporcuysanız göz dibi muayenesini ihmal etmeyin.
  5. Makyaj malzemelerini ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit, göz farı, göz kalemi ve rimel gibi başkasının makyaj malzemeleriyle geçebilir.
  6. Özellikle renkli gözlü kişiler güneş ışığına karşı daha hassas olurlar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renklilere göre daha fazladır. Renkli gözlüyseniz göz sağlığı için güneş gözlüğü kullanımına ekstra özen gösterin.
  7. Güneş ışınlarına çok maruz kalmak zamanla lensinizde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyete sebep olur. Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde mutlaka güneş gözlüğü kullanın.
  8. Çalışma ortamınızda soft tone sarı aydınlatma kullanın. Bilgisayar başında çalışıyorsanız alerji, kuruluk, kirpik dibi iltihabı görülme sıklığı artar. Bunu önlemek için aralıklı dinlenmeler yapmak ve göz kırpmak gerekir.
  9. Ani bir darbe ya da cisim kaçması durumda gözünüzü ovalamayın. Varsa serum fizyolojikle, yoksa su ile bolca yıkayın ve doktora başvurun.
  10. Başka birinin gözyaşını silmeyin. Eğer bu kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği var ise bulaşıcı olabilir. Temas ettiyseniz elinizi sabunla yıkayın.

kaynak: Dünya Göz
Okunma: 1919

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir