Göz Kuruluğu Neden Olur?
Kuru Göz Nedir ve Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz yaşının üretiminin azalması veya buharlaşmasının artmasına bağlı olarak gözde kuruluk meydana gelebilir. Devamlı gözyaşı ile göz her zaman ıslak ve nemli olmalıdır. Böylece hem görme kalitesi artmakta, hem de göz yaşının içerdiği antibiyotik ile enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağlanmaktadır. Refleks gözyaşı ise sadece acı, yaralanma veya duygusal durumlarda ağlama, gülme gibi durumlarda salgılanır. Böylece göz yüzeyinin yıkanmasına yardımcı olur.

Devamlı ve refleks gözyaşları arasındaki dengeye, tatmin edici göz kırpma refleksi edklenince gözler rahatlar, kaygan, nemli ve iyi korunmuş olur.

Göz Kuruluğuna Sebep Olan Etmenler:

Ortamın Etkisi: Yüksek yerler, güneşli, kuru, rüzgarlı havalar, ısıtıcı, ısı pompası ve klimalar gözyaşının buharlaşmasını artırır ve göz yüzeyi kurur.

Göz Kırpmanın Azalması: Göz yaşının göz yüzeyine yayılarak kayganlığının sağlanması göz kırpma ile sağlanır. Göz kırpma ile göz yaşı, göz yaşını boşaltan kanallara doğru itilir, burun ve boğaza gider. Göz kırpmanın azaldığı bilgisayar başında çalışma, televizyon izleme, kitap okuma gibi aktivitelerde kuruluk şikayeti artmaktadır.

Yaşlanma: Gözyaşı üretimi yaşlanma ile azalır. Hatta 65 yaşında devamlı göz yaşı üretimi, 18 yaşına göre çok çok azdır. Göz yüzeyini kaygan ve nemli tutmak için devamlı salınması gereken göz yaşı üretiminin azalması, refleks gözyaşının artmasına sebep olur ve sulanma gibi semptomlar meydana gelebilir.

Kontakt Lens Kullanımı: Gözyaşı buharlaşmasını çok artırabilir. Bu da tahriş, enfeksiyon, protein birikimi ve ağrıya sebep olabilir. Aynı zamanda kuru göz kontakt lens rahatsızlığına sebep olabilir.

İlaçlar: Dekojenstanlar, antihistamineler, diüretikler, kalp ve ülser ilaçları, antidepresanlar göz kuruluğuna sebep olabilir.

Bunların yanında aşağıdakiler de göz kuruluğuna sebep olabilir:
* Gözyaşı salınımı yapan gözyaşı bezinde doğuştan yetersizlik,
* Gözyaşı bezinin iltihabı,
* Bir çok romatizmal hastalığın gözyaşı bezinin çalışmasını olumsuz olarak etkilenmesi,
* Kirpik diplerinde bulunan meiboimi bezlerinin iltihabı gibi durumlar.

kaynak: Kudret Göz Hastanesi Broşürü
Okunma: 1822

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir