Dolgu Nasıl Yapılır? Dolgu Çeşitleri Nelerdir?
Diş dolgusu hakkında en çok sorulan sorulardan biri dolgu işleminden sonra dişteki çürümenin devam edip etmeyeceğidir. Bu sorunun cevabı maalesef hayırdır. Dişe dolgu yapılsa bile çürüme işlemi devam edebilir. Çürük dişlerden korunmanın en iyi yolu düzenli olarak dişleri fırçalamaktır. Peki dolgu nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu dişe yapışmaz, sadece dişe tutunurlar. Bu nedenle diş hekimleri dolgu yaparken bazı tutucu önlemler alırlar. Bu önlemler özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla mümkün olur. Dolgu yapılırken ana kural, iyi bir oyuk hazırlanması ve bu oyuğun çürümeden önceki diş şeklini alması için en iyi dolgu işleminin yapılmasıdır.

Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir?

Diş hekimleri dolgu maddesini seçerken arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini, ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini, dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne alırlar. Diş hekimlerinin seçtiği dolgu malzemelerinden bazıları hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Metal Dolgular (Amalgam Dolgu)

Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir fakat görünümü estetik değildir. İçinde %70 gümüş, %23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Karışım, diş hekimi tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu birkaç saatte sertleşir. Özellikle azı dişleri için günümüzde kullanılan en iyi dolgu maddesidir.

Porselen Dolgu, Simanlar, Kompozitler (Diş Renginde Dolgu)

Estetik dolgu maddeleridir ve “bonding” olarak da tanımlanırlar. Fakat amalgam kadar dirençli değillerdir. Bu dolgu çeşidi en çok ön dişlerde kullanılır.

Yukarıdaki dolgu yöntemlerine göre uygulanan yöntem dahilinde dolgu işleminden sonra bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bu hususlar aşağıdaki şekildedir.

Dişinize Metal (Amalgam) Dolgu Yapıldıysa:

İki saat süreyle hiçbir şey yememeniz gerekir. Dolgunun tam olarak sertleşmesi ortalama 24 saat sürer. Bu zaman zarfında dolgu yapılan dişinizle çok sert yiyecekler çiğnemeyin. Dolgunuzda yükseklik olması durumunda çenenizi kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Böyle bir durumda yüksekliğin alınması için doktorunuza başvurmanız gerekir. Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskı durumunda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrının şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir. Ağrının artması durumunda ise hekiminize başvurun.

Dişinize Beyaz (Kompozit) Dolgu Yapıldıysa:

Eğer dişinize anestezi yapıldıysa uyuşukluk geçene kadar hiçbir şey yemeyin. Anestezi yapılmadığı durumda dolgunuz ışık yöntemi ile sertleştirildiğinden dişinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Renk veren gıda ve içeceklerden bir gün süreyle uzak durmanız dolgunun renginin bozulmasına engel olacaktır. Dolgunuzda yükseklik olması durumunda çenenizi kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Böyle bir durumda yüksekliğin alınması için doktorunuza başvurmanız gerekir. Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskı durumunda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrının şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir. Ağrının artması durumunda ise hekiminize başvurun.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
Okunma: 1851

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir