Diş Çürüğü Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Diş Çürüğü Neden Olur?

Yetersiz ağız bakımı (yetersiz diş fırçalama ve diş ipi kullanmama) nedeniyle diş yüzeyinde biriken ve mikrop barındıran plak tabakası sonucu gelişirler. Plak beyaz-sarı renkte, yumuşak bir birikinti şeklindedir. Plak, diş yüzeyinde beyaz leke(mineral kaybı) oluşturarak diş çürüğünü başlatır. Mineral kaybı devam ederse dişin yumuşak içi kısımları da etkilenir ve diş çürüğü oluşur. Ağrı geçicidir. Bu dönemde dişteki çürük doku uzaklaştırılarak dolgu yapılır.

Diş Çürüğü Nasıl Tespit Edilir?

Klinik muayene, röntgen incelemesi ve pulpa vitalite testleri ile diş çürüğünün tanı ve derecelendirilmesi yapılır.

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dolgu işleminde (konservatif tedavide), dişteki yumuşak ve hastalıklı (enfekte) mine ve dentin dokusu döner aletlerle uzaklaştırılarak oluşan boşluk (kavite) beyaz ve estetik bir malzeme ile (kompozit materyelle) doldurulur.

Tedaviye Uyulmazsa Neler Olur?

Tedavi edilmeyen diş çürükleri, uzun vadede kendiliğinden gelişen ve şiddetli ağrıya neden olurlar ve ağız içinde ve dışında apse oluşturabilirler. Diş kökünde kiste neden olabilirler. Bu durumda dişe kökkanal tedavisi uygulanması veya dişin çekilmesi gerekecektir.

Prognoz Nedir?

Kompozit dolgulardan sonra 7-10 gün süresince ağrı kesici ile kesilen sızlama şeklinde ağrı oluşabilir. Diş özünün (pulpa) çürük temizleme sırasında uygulanan kuvvete verdiği normal bir tepkidir. Dişinize derin ve yaygın (büyük) bir dolgu yapıldı ise dolgu yapıldıktan sonra hemen sonra veya uzun vadede diş özünde (pulpa) iltihap oluşabilir ve dişinize kanal tedavisi veya çekim uygulanma olasılığı her zaman mevcuttur.

Önemli:

* Diş çürüğünün dolgu ile tedavisinden sonra hasta anestezi ile çalışılmışsa anestezi dağılmadan (uyuşukluk geçmeden) hiçbir şey yememelidir.
* Lokal anestezinin geçmesi sonrasında iğnenin girdiği yumuşak doku bölgesinde geçici bir ağrı oluşabilir.
* Dolgu yapıldıktan sonra geçecek ilk 24 saat içinde hasta renklendirici ajanları (salça, çilek, dut, kakaolu ürünler vb.) tüketmekten kaçınmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Hastanın oral hijyen düzeyi kötü (ağız ve diş bakım alışkanlıkları yetersiz) ise eksiklikleri giderici önlemler alınmalıdır. Hastaya tedavinin başarısının uygun ağız bakım alışkanlıklarına bağlı olduğu ifade edilmelidir.

Diş çürüğünden korunma:

Dolgu yapılan dişte veya diğer bir dişte yeni diş çürüğü oluşumunu engellemek için dişlerin diş fırçası- floridli diş macunu ve diş ipi ile düzenli bakımı şarttır.

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 1916

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir