Demir Hapı Kullanımı ve Etkileri
Demir Hapı veya Sıvı Demir Neden Gerekebilir?

Eğer kan testleriniz daha fazla demire ihtiyacınız olduğunu gösterirse, doktorunuz size demir hapı veya sıvı demir verir. Eğer demir seviyeniz bir kere azalırsa sadece yemek alıșkanlıklarını değiștirmekle yeterli demiri geri kazanmak zordur. Demir tabletleri ve sıvı demir yiyeceklerden daha yüksek seviyede demir içerir ve kanınızdaki demiri daha çabuk yeniler. Demir tableti ve sıvı demir sadece doktorunuz tarafından tavsiye edildiğinde alınmalıdır.

Demir Neden Önemlidir?

Vücudumuzun demire ihtiyacı vardır. Demir hemoglobin üretmek için kullanılır. Hemoglobin alyuvarlarınızın bir parçasıdır, vücudunuzda oksijen taşır. Demir aynı zamanda kas gücü, enerji ve sağlıklı zihin fonksiyonları için de önemlidir. Eğer vücudunuzdaki demir seviyesi az ise, kendinizi yorgun hissedebilir ve günlük aktivitelerinizi yerine getiremeyebilirsiniz. Eğer vücudunuzdaki demir seviyesi daha da azalacak olursa, hemoglobin seviyeleri normalin altına düșer. Bu durum demir eksikliği anemisi olarak bilinir.

Her Demir Hapı veya Sıvı Demir Aynı mıdır?

Değişik demir hapları ve sıvı demir farklı seviyelerde demir içerir. Bir çok demir hap çesitleri ve tonikleri eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilir. Ancak bu hapların hepsi kanınızdaki demir seviyelerinde değișiklik yapacak kadar demir içermez. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen hapı almanız önemlidir.

Demir Hapı Nasıl Kullanılır?

  • Ne kadar hap ve ne zaman alacağınızı bilmek için doktorunuzun verdiği talimatları takip edin.
  • Hapları bütün olarak alın, ezmeyin ve çiğnemeyin.
  • Demir en çok mideniz boșken, meyve veya meyve suyuyla alındığında absorbe edilir (yemekten bir yada iki saat sonra). C vitamin içeren meyve suları vücudunuza daha çok demir girmesini sağlar ama çok gerekli değildir, su ile almak da yeterlidir.
  • Demir hapını, sıvı demiri, çay, kahve, süt, çikolata, kola ile almayınız. Bunlar vücudunuzun demir seviyesini azaltır.
  • Demir hapını ve sıvı demir ile beraber aynı zamanda şu ilaçları almayınız- kalsiyum; antacids (Mylanta and Gaviscon); osteoporosismiçin ilaç, tiroit veya parkinson hastalıkları ilaçları; bazı antibiyotikler. Demir tabletinizi yada sıvı demiri kaç saat sonra alabileceğinizi doktorunuza yada hemșirenize sorun.

Demir Hapı Yan Etkileri ve Giderilmesi

Demir haplarının ve sıvı demirin yan etkileri herkeste görülmez. Eğer bazı yan etkiler yașarsanız, bu etkiler vücudunuz demire alıșmaya bașladıkça geçecektir. Yan etkiler șunlardır:

Kabızlık yada ishal. Daha fazla sıvı ve lifli yiyecekler kabızlığın azalmasına yardımcı olur. Eğer gerekirse, doktorunuzdan yada eczacınızdan hafif bir kabızlık giderici için tavsiye alın.

Karın ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı (kramplar). Demiri yemekle beraber veya akşam almak yardımcı olabilir. Bu belirtiler daha az miktarda demir alınarak da azaltılabilir (1 hap haftada iki yada üç kere almak gibi) yada günde daha az seviyede demir alınabilir (sıvı demir kullanmak gibi) ve alınan miktar yavaş yavaş arttırılabilir. Bu değişiklikler sadece doktorunuzla konuştuktan sonra yapılmalıdır.

Demir haplarının dışkınızı siyah yapması normaldir. Bazı insanlar demir haplarına katlanamazlar. Eğer demir haplarına katlanamazsanız endişelenmeyin, demir damarınızdan da enjekte edilebilir. Eğer aşağıdaki durumlar sizin durumunuza uygunsa, Intravenous Demir Aşılama broșürünü isteyiniz.

Doktora veya Eczacıya Söylemeniz Gerekenler

Doktorunuza veya eczacınıza ne söylemelisiniz?
* Eğer şu anda reçeteli yada reçetesiz başka ilaçlar alıyorsanız
* Eğer çeşitli reçetesiz ilaçlar alıyorsanız eczacınıza demir hapı yada sıvı demirle beraber alınıp alınmayacağını sorunuz.
* Eğer dışkınız koyu renkli ve kırmızı şeritli ise
* Eğer karnınızda ağrı veya acı varsa
* Herhangi bir yan etki sizi endişelendiriyorsa

Demir Hapı Ne Kadar Süreyle Alınır?

Bütün bunlar sizin neden demir eksikliği yaşadığınıza ve tedaviye nasıl cevap vereceğinize bağlıdır. Bir tedavi en az birkaç ay boyunca uygulanır. Doktorunuz hapların işe yarayıp yaramadığını görmek ve ileriye dönük tedavi planları yapmak için bazı kan testleri verecektir. Kan testinin ne zaman yapılması gerektiğini doktorunuza sorduğunuzdan emin olunuz.

Bazı zamanlarda da hapları almaya ara vermeniz gerekebilir (kolonoskopiden önce yada bir operasyondan sonra). Eğer demir almaya ara verdiyseniz tekrar ne zaman alacağınızdan emin olunuz.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Government of South Australia
Okunma: 2795

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir