Çocuklarda Kızamık, Kabakulak ve Kızamıkçık


12 ve 18 aylık arasındaki çocuklarda kızamık, kabakulak ve kızamıkcık belirtileri, MMR aşısı ve yan etkileri

Çocuklarda Kızamık

Kızamık, ateş, burun akması, öksürük ve ağrılı kızarık gözlere neden olan ve bunu kurdeşen gibi kızarıklığın takip ettiği, ciddi ve son derece bulaşıcı virüslü bir hastalıktır. Kızamığa yakalanan yaklaşık 1,000 kişiden birinde beyin iltihabı oluşacaktır. Bu şekilde etkilenen her 10 çocuktan bir tanesi ölecek ve birçoğunun da beyninde kalıcı hasar olacaktır. Çocuklarda kızamık Avustralya’da hala ölümlere neden olmaktadır.

SSPE adı verilen çok nadir bir hastalık, kızamık enfeksiyonundan yıllar sonra ortaya çıkabilir. SSPE büyük bir hızla beyni harap eder ve her zaman için öldürücüdür.

Kızamık, hasta olduğunun farkına varmadan önce, enfeksiyonu kapmış olan kişinin öksürüğünden ve hapşırığından bulaşabilir.

Kabakulak

Kabakulak ateşe, başağrılarına ve tükürük bezlerinin iltihabına neden olur. Yaklaşık 5,000 çocuktan bir tanesinde, beyin iltihabı oluşur. Hastalık kalıcı sağırlığa neden olabilir.

Kabakulağa yakalanan yaklaşık beş erkek genç veya yetişkinden birinde, testislerde sancılı iltihaplanma ve şişme oluşur. Bu hastalığa yakalanan erkekler genelde tamamiyle iyileşirler ancak nadir durumlarda, kısırlığa neden olabilir. Kabakulak, hasta olduğunun farkına varmadan önce, enfeksiyonu kapmış olan kişinin öksürüğünden ve hapşuruğundan bulaşabilir.

Kızamıkçık

Bu, hafif bir çocukluk hastalığıdır ancak gençleri ve yetişkinleri de etkileyebilir. Hastalık, bezelerin şişmesine, eklem ağrılarına ve iki-üç gün süren ve yüzde ve boyunda görülen kurdeşen gibi kızarıklığa neden olur. İyileşme her zaman için çabuk ve tamdır. Kızamıkçık, hamileliğin ilk 20 haftasında yakalanıldığında çok tehlikelidir. Bu, yeni doğan bebekte ciddi anormalliklerle sonuçlanabilir. Sağırlık, körlük, kalpte rahatsızlıklar ve zihinsel engellilikler olabilir.

Kızamıkçık, hasta olduğunun farkına varmadan önce, enfeksiyonu kapmış olan kişinin öksürüğünden ve hapşırığından bulaşabilir. Kızamıkçık oldukça bulaşıcıdır ve hamile anneleri ve bebeklerini korumanın en iyi yolu, kadınların hamile kalmadan önce aşı olmalarını sağlamaktır.

*Aşı yapıldıktan sonra bir ay hamile kalmaktan kaçınılmalıdır.

Kızamık-kızamıkçı-kabakulak (MMR) aşıları

MMR aşısı aynı zamanda su çiçeği ile birlikte (MMRV) karma olarak 18 aylık çocuklar için mevcuttur ve her virüsün düşük derecede az miktarını ve az miktarda da neomycin antibiyotiğini içerir.

MMR aşısının olası yan etkileri

MMR aşısına karşı tepkiler, hastalığın komplikasyonlarından çok daha seyrektir.

Yaygın görülen yan etkiler:

 • 39 derecenin üzerinde ateş
 • Soluk kırmızı kızarıklıklar (bulaşıcı değildir)
 • Nezle ve/veya burun akması
 • Öksürük ve/veya gözlerde şişlik
 • Mahmurluk veya yorgunluk
 • Tükürük bezlerinin şişmesi
 • Aşı yerinde geçici küçük bir yumru

Ciddi yan etkiler:

 • Yaklaşık 20,000 ila 30,000 kişiden birinde, MMR’nin birinci dozundan sonra trombosit sayısında düşme (morarmaya veya kanamaya neden olur)

Son derece nadir görülen yan etkiler

 • Şiddetli alerjik tepki
 • Hafif tepkiler oluşursa, iki üç gün sürebilir. Yan etkiler aşağıdakiler uygulanarak hafifletilebilir:
 • Ağrıyan aşı yerine soğuk ıslak bez koyarak
 • Fazladan içecek vererek ve kişinin ateşi varsa fazla giydirmeyerek
 • Rahatsızlığı hafifletmek için ağrı kesici alarak (veya çocuğunuza vererek) (çocuğunuzun yaşı için önerilen dozu dikkate alın)

Tepkiler şiddetli veya sürekli ise, veya siz endişeleniyorsanız, doktorunuzla veya hastaneyle ilişki kurun.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Victoria Aşı Güvenliği Servisi / Ulusal Aşı Programı
Okunma: 1538

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir