Çocuklarda İlaç Alerjisi ve Belirtileri
Çocuklarda ilaç alerjisi nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir? Çocuklarda ilaç alerjisinin tanısı nasıl konulur ve nasıl tedavi edilir? sorularının cevaplarını sayfanın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Alerji Hastalığının Tanımı

İlaç allerjisi; bazı ilaçların kullanılması sonrasında bir takım istenmeyen bulguların ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Genellikle antibiyotikler, antiinflamatuvar ilaçlar, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve havale nedeniyle kullanılan ilaçlara karşı daha sık allerji görülmektedir. İlaç allerjisi olarak sıklıkla deri döküntüleri görülmekle birlikte daha nadir olarak şiddetli allerjik tablolar da görülebilmekte ve kişinin hayatını tehdit edebilmektedir. İlaç allerjisi ile ilişkili nadir başka tablolar da oluşabilir.

İlaç Allerjisi sadece bir veya birkaç kez ortaya çıkabildiği gibi değişik sürelerde yineleyerek yıllarca seyredebilir. Bulguların olmadığı dönemlerde çocuk son derece iyi olup tamamen sağlıklı bir görünümdedir.

Alerjinin Görülme Sıklığı

İlaç allerjisi görülme sıklığı kesin olarak bilinmemekle birlikte %2-4 oranlarında bildirilmektedir. Anne ve/veya babasında ilaç allerjisi veya bir başka allerjik hastalığı olanlarda görülme sıklıkları artmaktadır.

Sebepleri

Bireylere göre farklı olarak bir çok ilaca (antibiyotikler, ağrı kesici, ateş düşürücü, lokal ve genel anestezide kullanılan ilaçlar, vs.), karşı allerji sonucu görülebilir.

Çocuklarda İlaç Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

İlaç Allerjisi’nin tanısı çocuklarda öykünün değerlendirilmesi, muayene ve çeşitli allerji testleri, yapılarak konulabilir. İlaçlarla yapılan deri testleri allerji uzmanlarının gözetiminde ve şiddetli allerjik reaksiyonlar meydana gelebileceği için bu reaksiyonların tedavilerinin yapılabildiği yerlerde yapılmalıdır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlaç Allerjisi’nin tedavisindeki en önemli nokta korunma tedbirleridir. İlaç allerjisi olan kişilerde allerjik olduğu bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. İlaç kullanılması gerektiğinde önceden allerji yaptığı belirlenen ilaçların çocuğun doktoruna söylenerek uygun ilaçların seçilmesi sağlanmalıdır. Önemli ve şiddetli bir ilaç allerjisi reaksiyonu varsa hastaların bunu gösteren bir kart taşımaları sağlanmalıdır. Ayrıca çapraz allerjik reaksiyon yapabilecek ilaçlar konusunda dikkatli olunmalıdır.

Enjeksiyon (iğne) şeklindeki tüm ilaçlar mutlaka bir sağlık kuruşunda yapılmalı ve iğneden sonra en az yarım saat gözlem altında kalmalıdır. Ağızdan alınan ilaçlar genel olarak daha az ve daha hafif reaksiyonlar oluşturduğundan mümkün olduğunca ağız yolu ile alınan ilaçlar tercih edilmelidir. Bulgular ortaya çıktığında tedavi etmek için gerekli ilaçlar kullanılabilir. İlaçlar bulguların ağırlığına göre şurup, hap, merhem, iğne şeklinde olabilir. Ancak burada akılda tutulması gereken nokta Anafilaksi (ciddi allerjik reaksiyon) olgularında hayati tehlike oluşabilir bu nedenle tedavisi mutlaka sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.

Tedavisi planlanan hastaların uygun aralıklarla takip muayeneleri yapılır, aralardaki rahatsızlıklarını nasıl tedavi edecekleri konunda bilgiler verilir ve halledemedikleri bir problemle karşılaştıklarında nereye başvuracakları kendilerine açıklanır. Hastalar kendilerine önerilen tedaviye uydukları takdirde hastalığın yineleme ve ağırlığında azalma görülür, tedaviye uyulmadığı takdirde hastalık bulgularında ilerleme görülebilir. Hastaların uygun aralıklarla izlenmesi ve hastalığın seyrine göre tedavinin yeniden düzenlenmesi en önemli noktalardan biridir.

Alerjinin Komplikasyonları

İlaç Allerjisi anafilaksi ile birlikte olabilir. Anafilaksi (ciddi allerjik reaksiyon) olgularında hayati tehlike oluşabilir.

Tedaviye Uyulmazsa?

Hastalık tedavi edilmediğinde Anafilaksi (ciddi allerjik reaksiyon) olgularında hayati tehlike oluşabilir.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 3132

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir