Bel Sağlığı Egzersizleri


Bel sağlığınızı korumak ve beliniz ile birlikte karın kaslarınızı geliştirerek bel problemlerini önlemek için aşağıdaki bel sağlığı egzersizleri uygulayabilirsiniz.

1. Pelvik Tilt : Düz bir zeminde sırt üstü ve dizler bükük şekilde yatın. Karın kaslarınızı kasarak bel çukurunuzu yere değdirmeye çalışın. Ellerinizi bel altına koyarak hareketi kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde 5 sn.tutun, dinlenin, sonra tekrarlayın.

2. Sırt üstü ve dizler kıvrık şeklinde yatın. Yavaşça her iki dizi karına doğru çekin. 5 sn. bu pozisyonda tutun, sonra bırakın. 5 sn. dinlenin, sonra tekrarlayın.

3. Sırt üstü dizler bükük yatın. Ellerinizle dizlerinize uzanmaya çalışırken baş ve sırtınızı hafifçe yerden kaldırın, sonra yere uzanın, 5 sn. dinlenin, hareketi tekrarlayın.

4. Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde kedi duruşu pozisyonunda durun, kaslarınızı kasılı tutun. Karnınızı içeri çekerek başınızı öne eğin ve kaldırın. Daha sonra başınızı yukarı kaldırın, belinizi yavaşça çukurlaştırın.

5. Dizlerinizi bükün, ayaklarınıza dayanarak kalçanızı yerden kaldırın.

6. El ve dizlerinizden destek alarak durun (kalça ve karın kaslarınızı kasarak sırtınızı dik tutun) sol bacağı arkaya uzatın bu sırada sağ kolu öne uzatın. Aynı hareketi diğer taraf için tekrarlayın.

Diğer diyet ve spor başlıklarına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 1659

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir