Bebeklerde Konak Sorunu ve Tedavi Yöntemleri


Bebeklerde konak, saç derilerinde genellikle kahverengi sarı renklerde veya kızarıklığa neden olan kabuklaşmış deri parçalarıdır. Çoğu zaman saçlı deride oluşan konak genellikle bebeklerin doğumundan 3. ayına kadar görülmekte olup bebeklere herhangi bir rahatsızlık vermez, kaşıntıya sebep olmaz. Fakat kabuklaşan deri parçaları kalınlaşmaya, yüze, kaşların etrafına, alın ve kulaklara yayılabilir. Konak daha geniş bir alana yayıldığında tıp dilinde infantil seboreik dermatit olarak adlandırılır.

Uzmanlar tarafından konağın nedeni kesin olarak bilinememekle birlikte anneden bebeğe geçen hormonların saç diplerinde yağ üretimi yani sebum oluşumunu tetikleyip konak sorununun ortaya çıktığını düşünmektedirler. Bu sebeple konak oluşmasının herhangi bir alerji, hastalık veya hijyen eksikliği ile ilgisi yoktur. Bebeklerin anne karnında fazla hormon düzeylerine maruz kalmasıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Bebeklerde konak saç dökülmelerine sebep olabilir. Kalın yağlı pul pul saç derisi nadiren de olsa kızarıklığa sebep olabilir ve bu durum kaşıntıya yol açabilir. Konak tedavi edilmediği takdirde belli bir süre sonra saç derisinde yaralar ortaya çıkabilir.

Konak çoğu zaman tıbbi müdahaleye gerek kalmadan 1-3 hafta içinde veya bazı durumlarda bir kaç aya kadar aşağıda belirtilen yöntemler sayesinde iyileştirilebilir.

  • Deri döküntüleri kuru şekildeyse, yani pul pul görünümündeyse, bebek banyosuna başlamadan yaklaşık 1-2 saat öncesinde, temiz bir pamukla bebeğin kafasına zeytinyağı sürüp bekleyin.
  • Zeytinyağını sürerken, bebeğinizin cildinin hassas olduğunu unutmayın ve yumuşak hareketlerle uygulayın.
  • Konakları çıkarmak için bebeğinizin kafasını sert şekilde kesinlikle temizlemeye çalışmayın.
  • Bebeğinize düzenli banyo yaptırın. Mümkünse özellikle yaz aylarında her gün yıkayabilirsiniz. Bebek banyosunun konak tedavisi haricinde de hem cildi için, hem de büyüme ve gelişimine katkıda bulunması açısından çok faydası vardır. Ayrıca gaz sancılarına iyi gelir ve bebeğinizin daha rahat bir uyku çekmesine de yardımcı olur.
  • Hafif şekilde bebek masajı yaparak konakların dökülmesine yardımcı olabilirsiniz ancak kafa derisine parmak uçlarınızla hafif şekilde masaj yaparken fazla bastırmamaya özen gösterin.
  • Ucu çok yumuşak bir bebek fırçasıyla saçlarını yavaşça tarayabilir ve derilerin dökülmesini biraz hızlandırabilirsiniz.

Konak Ne Zaman Geçer?

Bebeğin konaklı bölgesine yapılacak bakıma ve bebeğin cilt yapısına göre değişebilir fakat çoğu bebekte bir kaç hafta içerisinde tamamen yok olacaktır. Nadiren 1 yaşına kadar konakları devam eden bebekler de görülebilir.

Konaklar bazen bebeğin burun çizgisine kadar ulaşabilmekte ve aynı zamanda alında sivilcelenme tarzı yapılar şeklinde görülebilmektedir.

Yeni doğan bebeklerde ciltte sivilce şeklinde kabarıklıklar da görülebilmekte olduğundan çoğu kez konak ile karıştırılır. Buna dikkat edilmelidir.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir