Bahar Nezlesi ve Bahar Nezlesinden Korunma Yolları
Bahar ayları ile birlikte havalar bir ısınıp bir soğuyor. Bu durum da hastalıklara davetiye çıkarıyor. Polenlerin arttığı şu dönemde alerjisi olanları da zorlu günler bekliyor. Bahar nezlesi ve alerjiler için uzmanların yaşamı kolaylaştıran önerilerine kulak verin.

Bahar Alerjisinin Belirtileri:

Polenlerin daha fazla yayılması nedeniyle özellikle rüzgarlı ve kuru havalarda kendini gösteren bahar alerjisi belirtileri şunlardır:
* Burun akıntısı
* Sulu gözler
* Hapşırma
* Öksürük
* Kaşıntılı gözler ve burun.

Hapşırma, burun akıntısı, sulu gözler, öksürük, kaşınan gözler ve burun… Nezle mi oldunuz, alerji mi? Bahar ayları ile birlikte çoğumuzda bu şikayetler baş gösteriyor… Peki ne yapmalı?

Bahar nezlesi de olarak bilinen saman nezlesi ilkbahar aylarının en çok şikayet edilen rahatsız edici alerjik rahatsızlıklarından biri. Bununla birlikte alerjik astım da özellikle bahar aylarında polen gibi etmenlerle rahatsızlık zirve yapıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özhan Kula, anne babadan birinin alerjik olması durumunda çocukta alerji ihtimalinin yüzde 30-50 iken, ebeveynlerinden her ikisinin de alerjik olması durumunda ise çocukta bu ihtimalin yüzde 60-80’e çıkabildiğini söylüyor.

Mevsimsel alerjiler arasında yer alan ve birçok kişide görülebilen bahar alerjisi, polenlerin artması nedeniyle ortaya çıkan alerjik rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Daha çok burun çekme ve hapşırma nöbetleri gibi belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi arasında en yaygın olarak bilineni saman nezlesi. Havaların ısınması ve bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte artan bahar alerjisi, ciddi bir rahatsızlık olmamasına karşın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Alerjik sorunları olan birçok kişi için sıkıntılara yol açıyor.

Alerjinin çevresel faktörleri arasında ev tozu akarları, ot ve ağaç polenleri, küf mantarları sporları, hayvan deri tüy ve döküntüleri gibi solunan alerjenler, gıda alerjenleri, viral bakteriyel fungal enfeksiyonlar, sigara, hava kirliliği, mesleki maruziyet, egzersiz, soğuk hava, ilaçlar, böcek zehirleri sayılabilir… Bunların başında astım ve rinit toplumda yaygın olarak karşılaşılan ve sıklıkla bir arada görülen hastalıklar. Çok sık görülen bu birliktelik çoğu zaman ‘tek hava yolu hastalığı’ veya bileşik hava yolu hastalığı gibi tanımlanıyor.

Gerek astım gerekse alerjik rinitin (saman nezlesi) endüstrileşme ile birlikte 20. yüzyılda artış görülen hastalıklar olduğuna dikkat çeken Özhan Kula, “Dünyada ortalama yüzde 10-25 erişkinde alerjik rinit, yüzde 2-10 erişkinde ise astım olduğu biliniyor. Alerjik rinit, astım için en önemli bir risk faktörüdür” diyor.

ASTIM VE RİNİT İLİŞKİSİ

Astımlı hastaların yüzde 80-90’ında rinit semptomları, rinitli hastaların da yüzde 40-60’ında aynı zamanda astım bulunuyor. Alerjik rinite sadece astım değil, konjoktüvit (göz iltihabı), sinüzit, otitismedia (iç kulak iltihabı), nazal polip gibi hastalıklar da eşlik ediyor. Ağaçlar, çimen ve yabani otlardaki polenler çok küçüktür ve rüzgar ile kaynağından kilometrelerce uzağa ulaşabilirler. Ölü yaprakların üzerinde ve dış alanlarda büyüyen küf sporları da her yerde bulunur ve polen sezonunda bile havadaki polenlerden daha yüksek miktarlarda olabilirler.

Alerjenlerden tamamen kaçınmanın zor olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Kula, bunlardan uzaklaşmak için şu ipuçlarını veriyor: “Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde, mümkünse evinizde pencereleri kapalı tutup klima kullanın. Kıyafetlerinizi kurutmak için dışarıya asmayın. Havlulara ve çarşaflara da polenler yapışabilir. Dışarıdaki hava genellikle en yoğun biçimde sabah 05.00 ile 10.00 saatleri arasında polenlerle doludur. Bu yüzden bu saatlerde dışarıda bulunmamaya özen gösterin. Ağaçların ve polenlerin yoğunlukta olabileceği yerlerde dolaşırken veya çalışırken polen maskesi kullanın ve öncesinde uygun ilacı alın. Evinizde özellikle yatak odasında halı, kilim, battaniye yerine deri, vinleks ve plastik eşyalar kullanın. Evde bitki ve hayvan beslemeyin. Tüm çarşaf ve nevresimlerin düzenli olarak yüksek ısıda yıkamalısınız. Tüylü oyuncakları evde bulundurmayın…”

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür. Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıkları sadece hasta hissedilebilir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir. Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Hastalık birçok kişinin iş ve okul yaşamını olumsuz etkiler.

POLEN ALERJİSİ

Polen sezonunda, kişi diğer alerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerlerine dikkat edin. Özellikle sıcak ve kuru havalarda dışarıda olmamaya özen gösterin. Kuru ve rüzgarlı havalarda yüksek oranda polen bulunur. Dışarıda olmak için en iyi zaman şiddetli yağan bir yağmur sonrasıdır. Polen alerjisi olanlar fiziksel etkinliklerini polenin en az olduğu zamanlarda yapmalı… Ayrıca sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan da kaçının.

Gün ortasında çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır. Dışarıda giydiğiniz elbiseleri evin içinde giymeyin çünkü üzerlerinde polen olabilir. Havalandırma filtrelerini sıkça temizleyin. Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın. Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir. Şiddetli alerji durumlarında polenin yüksek olduğu zamanlarda yüz maskesi takın.

Nasıl Korunabiliriz?

Eğer bahar alerjiniz varsa bu sorundan tamamen kurtulmanız imkansız. Ancak alacağız basit önlemlerle alerjinin sebep olduğu rahatsızlıkları, hafif şekliyle atlatabilirsiniz. Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

* Polenlerin çok yüksek olduğu zamanlarda, kapalı ortamlarda bulunun. Özellikle sabahları polen sayısının yüksek olması nedeniyle dışarıya çıkmayın.
* Bahar aylarında alerjenlerden uzak durmak için kapı ve pencereleri çok fazla açmayın. Ortamdaki havayı temizlemek için bu mevsimlerde bir hava temizleyici kullanın.
* Islak saçlar polenleri toplar, dışarı çıkmadan önce saçlarınızı kurutun.
* Haftada iki kez halılarda ve raflarda hapsolan polenleri, küfleri ve tozları elektrik süpürgesi ile temizleyin. Sıradan bir elektrik süpürgesi toz kaldıracağı için hepa filtre ile donatılmış olmasına dikkat edin. Temizlik esnasında maske kullanın.
* Mobilya ve rafların tozlarını alırken nemli ve temiz bir bez kullanın.

kaynak: İSMMMO
Okunma: 1755

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir