Aşı Takvimi ve Çocuk Aşı Çeşitleri
Türkiye’de her yıl aşı ile korunabilir hastalıklar nedeniyle yaklaşık 12 bin bebeğin öldüğü göz önüne alınırsa , aşılanmanın ve aşı takvimi takibinin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

Kitle aşılama programları ve çocukların rutin aşılanmalarıyla difteri, tetanos ve çocuk felci nadir görülen hastalıklar arasına girerken, günümüzde çiçek hastalığına hiç rastlanmamaktadır . Hastalık oluşmadan, aşıyla vücuda verilen antijenle, antikor (vücudu koruyan madde) üretimi sağlanıyor ve hastalık etkeni ile karşılaşıldığında vücut kendini korumaya hazır oluyor. Aşılar tek veya karma olarak uygulanabiliyor. Bazı aşılar tek doz verildiğinde ömür boyu koruyuculuk sağlarken, bazılarının ise tekrarı gerekiyor. Bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve aralıklarda yaptırılması gerek. En üst seviyede koruma için “Aşı Takvimi”ne uymak gerekiyor. Hepatit B, Verem, Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit, Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık, Su Çiçeği, Hepatit A hastalıkları ile bunlara bağlı ölüm ve sakatlıkları engelleyebilmek için, ebeveynlerin bebeklerini doğdukları ilk aylardan itibaren aşılatmaya başlamaları gerekmektedir.

AŞI TAKVİMİ
Aşıyla engellenebilecek hastalıklar için takip edilmesi gereken aşı takvimi:

BCG: Verem aşısı
Tercihan 3.ayda İlk 6.ayda PPD yapılmadan aşı uygulanır, daha sonra PPD yapılarak (negatif ise) BCG yapılır. 6 yaşında PPD kontrolüyle 2.BCG aşısı. 6 yaştan sonra PPD negatif olgulara yapılır.

Karma aşı: (Difteri+Boğmaca+Tetanos)
Bebek 2, 4 ve 6 aylıkken yapılır. 1. tekrarı bebek 18 aylık olunca, 2. tekrar ilk tekrardan 3 yıl sonra, 3. tekrar 2. tekrardan 3-4 yıl sonra yapılır. ( 6 yaştan büyüklere sadece D.T (Difteri – Tetanos) yapılır.  Tetanos aşısını herkesin yaşamı boyunca 10 yıl aralıklarla yaptırması gerekir.)

Çocuk felci: (Polio)
Bebek 2, 4 ve 6 aylıkken yapılır. 1. tekrarı bebek 18 aylık olunca, 2. tekrar ilk tekrardan 3 yıl sonra, 3. tekrar bir öncekinden 3-4 yıl sonra yapılır.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı
Bir yaşından sonra (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) karma aşı yapılması gerekir. Tekrarı 5 yıl sonra KKK şeklinde yapılır.

Hepatit B (Sarılık aşısı)
Doğumdan sonra ilk dozu sonra 1. ve 6. aylarda olmak üzere 3 doz yapılır. Bütün hamile annelere Hepatit B laboratuvar araştırması yapılması gerekir. Hepatit marker’ları pozitif olan annede (HbsAg ve HbeAg pozitif ise) doğacak bebeğe uygulanacak aşılama programı; Doğumdan hemen sonra veya ilk 8 saat içinde Hepatitis B immune Globulin (200 I.U) yapılır. Immune globulin ile aynı anda veya en geç bir hafta sonra Hepatitis B aşısı yapılır.

Hepatit A Aşısı
2 yaşından sonra yapılması önerilir. 5 yaşına kadar laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç yoktur. 5 yaşından büyüklere aşıdan önce anti-HAV IgG testi yapılır. Aşı 6 ay ara ile 2 doz uygulanır.

ACT – HİB (Hemofilüs inflüenza) (menenjiti karşı yapılan aşı)
Bebekler 2, 4 ve 6 aylıkken 3 aşı yapılır. Bir yıl sonra 1. Rapel (tekrar) yapılır. 6 ay ile 1 yaş arasındaki çocuklara 2 ay ara ile 2 aşı yapılır. Bir yıl sonra 1. rapel yapılır. 1 yaş ile 5 yaş arasındaki çocuklara tek doz (bir aşı) yapılır.

Suçiçeği Aşısı
Bir yaşın üzerindeki çocuklara önerilir. Aşı deri altına yapılır. Bağışıklık sistemi bozuk olanlara yapılmaz.

Pnömokok Aşısı (menenjite karşı korumak amacıyla yapılır)
Bebekler 2, 4 ve 6 aylıkken 3 aşı yapılır. Bir yıl sonra 1. Rapel (tekrar) yapılır.

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 2583

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir