Alzheimer Nedenleri ve Tedavisi Hakkında
En sık görülen demans tipi, Alzheimer hastalığıdır. Demans olan kişilerin yüzde 70’i Alzheimer hastalığına sahiptir. Sinsice beyinde (hafıza ve diğer beyinsel fonksiyonlarda) gelişen bozukluklarla başlayan bir hastalıktır. Hastalık illerledikçe, hasta becerilerini gittikçe kaybeder ve en sonunda tamamen başkasının yardımına bağımlı kalır. Araştırmacılar Alzheimer hastalığının nedenini beyin hücrelerinde oluşan anormal protein depolanmasına bağlıyor.

Başlangıçta, yani erken dönemde, hastalığın belirtileri pek ortaya çıkmamaktadır. Hastalık illerledikçe belirtiler iyice belirginleşmiş olur. Hasta olan kişi günlük işlerini yerine getirmekte gittikçe zorlanır ve bakım verenlere gittikçe bağımlı hale gelir. En sonunda hastanın ölümüne sebep olan nedenler, fiziksel güç kaybı, zorlukla yutma gibi bozukluklardan dolayı solunum yolunda iltihap, veya denge sorunlarından dolayı düşmeler meydana gelir. Henüz Alzheimer hastalığını iyileştirecek bir tedavi yoktur.

Belirtileri

Genellikle beynin kullanılması gereken her işte zorluk çekilir: kişi konuşulanı takip etme, plan yapma, yapılacakları sıraya koyma, sorunları çözme ve karar verme gibi konularda zorlanır. İlaveten, yaşanan diğer bozukluklar ve zorluklar şunlardır:

• Yeni şeyleri öğrenememe, az önce söylenenleri veya görülenleri hatırlayamama. En sonunda uzun zamandır hafızada olan bilgilerinde kaybolması;
• Oryantasyon bozukluğu: Zaman ve mekanı karıştırma. Hangi gün, ay veya yılda yaşadığını bilememe, hangi yerde ya da nerede olduğunu hatırlayamama;
• Konuştuğu dili anlama ve kullanmada bozukluklar (afazi);
• Etrafındaki eşyaları (nesneleri) ve sesleri tanıyamama ve ne işe yaradıklarını bilememe (agnozi);
• İşlemleri yerine getirmekte zorlanma, genellikle işlemlerin gerçekleştirilmesinde gerekli olan sıralamada sorun yaşama (apraksi);
• Düşünme ve durumları değerlendirmede zorlanma.

Bu bozuklukların yanı sıra, davranış veya kişilik değişikliği oluşabilir. Kişi şüpheli, huzursuz veya hırçın (agresif) olabilir. Diğer taraftan, kişi duygusuz veya ilgisiz olabilir, olay ve nesnelere karşı kayıtsız kalabilir. Kişinin ruh hali aniden değişebilir. Bazı Alzheimer hastalarında hastalık çok çabuk ilerler, bazı hastalarda ise nispeten yıllarca normal bir hayat sürdürülebilir.

Nedenleri

Alzheimer hastalığında beyindeki sinir hücreleri dokusunda beta-amyloïd olarak bilinen bir tür anormal protein birikimi oluşmaktadır. Bu protein birikimi beyinden atılamaz hale geliyor. Araştırmacılar bu birikim ve plaklardan dolayı sinir hücreleri arasındaki bağlantıların bozulduğunu ve sinir hücrelerinin helak olduğunu düşünüyorlar. Dolayısı ile beyin düzgün çalışamaz hale geliyor ve beyin hücrelerinin ölümü gerçekleşiyor.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi henüz mümkün değildir. Var olan tedaviler ise durumu destekleyici olarak uygulanır. Bazı ilaçlar ile hastalık sürecini yavaşlatmak ve bazı belirtilerin şiddetini azaltmak mümkündür. İlaçlar Alzheimer hastalığını kesin tedavi edemez, sadece hastalığın illerlemesini yavaşlatabilir. İlaçların oldukça mütevazi tedavi edici etkisi vardır. Etkili olduğunda ise genellikle dikkat, konsentrasyon ve konuşma yeteneği konusunda olur, hafıza üzerinde bir etkisi yoktur. İlacın kimde etkili olup olmayacağı önceden bilinemez. Hastaların yüzde 30’ unda yan etkileri ortaya çıkar.

Hollanda’da hafif ve orta derecede Alzheimer hastası olan kişilere cholinesterase-remmers rivastigmine ve galantamine adlı ilaçlar verilmektedir. Orta ve ileri düzey Alzheimer hastası olan kişilere ise memantine adlı ilaç verilir. Bu ilaçların kişinin günlük işleri açısından hafif olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Genellikle tek başına ayağa kalkabilme ve hareket edebilme, banyo yapabilme, kıyafetleri giyinebilme gibi durumlarda olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Memantine’nin aynı zamanda saldırganlık, sinirlilik ve hayal kurma (halüsinasyon) gibi davranış değişikliklerini azalttığı veya önlediği gözlemlenmektedir.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Alzheimer Nederlands
Okunma: 1659

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir