Alerjiden Korunma Yöntemleri
Çeşitli sebeplerden dolayı insan vücudunun tepki verdiği bazı durumlara kabaca allerjik durumlar denebilir. Sizin de bazı şeylere allerjiniz varsa bu sayfa allerjiden korunma yöntemleri hakkında durumlara göre çeşitli faydalı bilgiler vermektedir.

Ev Tozu ve Akarlar

Allerjiden korunma yöntemleri konusunda ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biri ev tozu ve akar konusudur. Ev tozu akarları çıplak gözle görülemeyen, mikroskop altında görüldüğünde keneye benzeyen canlılardır. En çok yatak, yorgan, yastık, battaniye, halı, perde, kumaş mobilya ve yatak örtülerinde bulunmaktadır. Dökülen insan epiteline ihtiyaçları olduğu için ev içinde yaşamaktadırlar. Özellikle sıcak ve rutubetli iklimlerde (özellikle %60 ve üzeri nem oranında) yaşama olasılığı çok fazladır. İç anadolu bölgesinde ev havasındaki ev tozu akar konsantrasyonu çok düşükken, İzmir, Adana, İstanbul gibi rutubetli ve sıcak şehirlerde ev içerisindeki akar konsantrasyonları çok yüksek oranlarda görülmektedir.

Özllikle uyunan odada fazla miktarda ve kumaş kaplı eşyalarla yüklük türü malzemelerin bulundurulmaması,
Yün, kaz ve kuş tüyü, yatak, yorgan, battaniye ve yastığın nevresimde dahi kullanılmaması,
Yatak odasındaki halının mümkünse kaldırılması, iplik ya da pamuklu kilim ile değiştirilmesi,
Yatak örtüsü, nevresim ve çarşafların her hafta değiştirilmesi ve en az 60 derece su ile yıkanması,
Yatak odasının sık sık havalandırılması,
Ev temizliğinin akar allerjisi olanlar tarafından yapılmaması ve yapılırken odada bulunulmaması, temizlik yapılan odaya 2 saat kadar girilmemesi,
Kumaş döşemeli eşyalar yerine deri, suni deri, plastik ve ahşaptan yapılmış olanların dercih edilmesi,
Çocuğun yattığı odada ve mümkünse tüm evde peluş-tüylü oyuncak barındırılmaması,
Yatak, yorgan ve yastığın ev tozu ve akarları geçirmeyen özel kılıflarla kaplanması,
Akarları öldüren maddelerle temizlik yapılması ve çamaşır yıkanması,
Evcil hayvan (kuş vb.) ve salon bitkisi yetiştirilmemesi,
Ev içerisinde hiçbir odada sigara içilmemesi ve parfüm, sprey ve naftalin, klorak gibi kokulu temizleyicilerin kullanılmaması,
Özellikle HEPA filtre içeren temizleme cihazların kullanılması gibi önlemler ev tozu allerjilerinin kontrolü açısından faydalıdır.

Küf Mantarları

Allerjiden korunma yöntemleri konusunda bir diğer konu küf mantarlarıdır. Küf mantarları da polene benzer ve bahar aylarında allerjik rinit ve astıma neden olabilirler. Hem ev içi hem de ev dışı allerjen olma özelliğine sahiptirler. Sıklıkla ev içinde banyo ve mutfak gibi nemli yerlerde, organik eşyaların, yemeklerin, ev dışında ise bitki ve hayvanların üzerinde yaşarlar. Küf mantarları nemli, organik besin artığı bulunan ortamlarda ürerler, havaya bol miktarda üremelerini devam ettiren mantar sporları bırakırlar. Bu allerjenler polenlerden çok daha küçük 3-5 mikron çapındadır, havaya kolayca karışır ve havada taşınabilirler. Üredikleri yerde sarı, yeşil veya gri renk oluştururlar. Küf manrtarlarının üremeleri ve etrafa spor bırakmaları yıl boyu olabilse de en sık havaların ısındığı ve orta şiddette rüzgarların olduğu bahar ve yaz aylarında olurlar. Kışın düşük dereceli ısıda ve karlı ortamlarda üreyemez ve allerjiye neden olan sporlarını bırakamazlar.

Korunmak için ev içinde rutubetli duvar varsa tamiri yapılmalıdır.
Ev sıkça havalandırılmalı, duvarlardaki küflü bölgeler çamaşır suyu ile temizlenmelidir.
Özellikle Ege Bölgesi’nde banyolarda küf mantarları %100 oranında saptanmaktadır, allerjisi olan kişilerin ilk banyoya girmeleri ve rutubetli havayı uzun solumadan banyodan çıkmaları önerilir.
Banyo kapıları mutlaka kapalı tutulmalı ve dış ortama doğru havalandırma pencereleri ile havalandırılmalıdır.
Ev içi küf mantar oranını arttırmak için ev içerisinde buhar makinesi çalıştırılmamalı, soba ya da kalorifer üzerine su veya ıslak havlu konulmamalı ve ev içerisinde çamaşır kurutulmamalıdır.
Ev içerisinde salon bitkisi yetiştirilmesi, çiçek diplerinde sürekli nem olduğu için sakıncalıdır.

Polenler

Polen allerjisinden korunmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir. Allerjiden korunma yöntemleri içinde polenlerden korunmak da polen allerjisi olanlar için oldukça önemlidir.

Polen sezonunda (Nisan-Mayıs-Haziran aylarında) polenlerle temastan kaçınılmalı ve mümkün olduğunca piknik türü doğa organizasyonları yapılmamalıdır.
Çayır, çimen, ot, ağaç, çiçek gibi yeşilliklerin çok yoğun olduğu bölgelerden uzak durulmalıdır.
Bahar aylarında gece yarısından sabaha kadar pencereler kapalı tutulmalıdır. Polenler en fazla sabahın erken saatlerinde havada bulunmakta ve uçuşmaktadır.
Bahçede ve ev dışında çalışmaktan ve spor yapmaktan kaçınılmalı, özellikle bahar mevsiminde iç ortamlar tercih edilmelidir.
Zorunluluk durumunda havada polenlerin çok fazla olduğu saatlerde dışarı çıkılması gerekecekse eve dönüldüğünde mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır.
Ev ve arabalarda polenleri tutan ve filtreleyen hava filtreleri ve hava temizleme cihazları kullanılmalıdır.

İlaç Allerjisi

İlaç allerjiniz olduğunu tüm çevrenize (aile ve iş ortamı) bildirmelisiniz.
İlaç allerjiniz olduğunu belirten bir belge taşıyın. Bu belgeye allerjik olduğunuz bütün ilaçların adını yazan bir liste ekleyin.
Herhangi bir nedenle ilaç tedavisi veya operasyon gerektiren bir durumda, allerjiniz olan ilaçların listesini tedavinizi yapacak olan doktora gösterin.
İlaçların kutularında farklı adlar yazılmakla beraber bir çok ilacın içinde aynı etken madde olduğunu unutmayın ve doktora danışmadan ilaç kullanmayın.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz:

kaynak: Uludağ Üniversitesi
Okunma: 1540

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir